Cyta Zahájský mlýn

Pyrenejský horský pes - CHOVNÁ FENA

nar. 25.3.2020

barva : bílá se znaky

výška : 71cm, váha : 50kg

matka : Charmé Blatka

otec : Diego Ranč Siňorita


Vyšetření

DKK ( Dysplazie kyčelních kloubů ) : 0/0

PL : 0/0 ( nepostižen )

LTV ( Přechodový obratel ) : 0

DM : N/N (mutace nebyla detekována)


Cyta se narodila v naší chovatelské stanici a pro svou povahu zůstala u nás na výchovu na pastevního psa. Po roce výchovy Cyty, můžeme říct, že Cyta je svou povahou skvělý stoprocentní pastevec. Je klidná, vyrovnaná, s velkým instinktem pro soužití se stádem. Již od čtyř měsíců zvládala práci pastevce sama.

Cyta splnila naše představy o pastevních psech žijících na pastvinách se svým stádem ovcí.

Cyta je fena s velkým srdcem, která je dnes ve svých dvou letech, splněným snem každého chovatele pasteveckých psů.

Již mnohokrát jsme se přesvědčili o jejích kvalitách při práci. Hlídá své stádo před malými predátory, dravci. Od doby, kdy máme u stáda pastevce, nedošlo již k žádnému napadení narozených jehňat. Cyta je součástí stáda a to dokazuje především při porodech, kdy bez jakéhokoliv zásahu přihlíží a hlídá matku s jehňaty.

Pyrenejský horský pes je pro stádo důležitým zdrojem bezpečí. Pokud je  pastevecký pes dobře vychován, stádo není v jeho přítomnosti nervózní, což se projevuje především tím, že se stádo stále zdržuje v blízkosti psa a nerozděluje se do malých skupin. Často vidíme, že nejen dospělé ovce a kozy ale také jehňata a kůzlata leží při odpočívání okolo nebo přímo na Cytě :-)

Práce na pastvinách není jen rutina. Dochází k situacím, které od Cyty vyžadují samostatné rozhodování a vyhodnocení. Například když dojde k zavalení ovce, Cyta leží vedle ní a čeká až přijdeme a pomůžeme.

Mohli bychom toho o Cytě mnoho napsat, ale její klid, vyrovnanou povahu a srdce pastevce je potřeba vidět a zažít.


BONITACE ze dne : 16.10.2021 ( výška 71 cm, délka 76 cm, typický horský vzhled, skus nůžkový, hlava typická, stop v mírném sklonu, oči tmavé, mandlové, hřbet rovný, záď typická, pánevní končetiny svalnaté, rovné, paspárky dobře vyvinuté, bedra středně dlouhá, pevná, krk silně osvalený, srst standartní, hrudní končetiny rovné, silné, ocas typický, pohyb elegantní, povaha vyrovnaná a klidná (Rozhodčí p. Karban Antonín).

Rodokmen - Pedigree  :

Výstavy :

16.10.2021 - Klubová výstava Mladá Boleslav ( rozhodčí Fairaislová Lenka ) : V3


Vrhy:

1. Vrh - Jason de la vallée de la Livenne X Cyta Zahájský mlýn - CHS Zahájský mlýn - nar. 13.06.2022 - "E"